Zotac RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
₹181,300.00 Original price was: ₹181,300.00.₹159,999.00Current price is: ₹159,999.00.
Zotac RTX 5090 AMP Extreme Infinity 32GB GDDR7 Graphics Card
₹579,250.00 Original price was: ₹579,250.00.₹441,999.00Current price is: ₹441,999.00.
Zotac RTX 5080 Solid Core OC 16GB GDDR7 Graphics Card
SKU:
ZT-B50800J2-10P
₹181,300.00 Original price was: ₹181,300.00.₹158,999.00Current price is: ₹158,999.00.
11
People watching this product now!
Payment Methods:
Features:
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
IceStorm 3.0 Advanced Cooling
Vapor Chamber
BladeLink Fans
Reinforced Metal Mid-Frame
FREEZE Fan Stop, Active Fan Control
SPECTRA RGB Lighting
Metal Backplate
12V-2×6 Safety Light
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC is a high-performance graphics card that excels in both gaming and content creation with a 2.5 slot design. Featuring NVIDIA‘s cutting-edge Blackwell architecture and DLSS4, and structural enhancements like an all-metal mid-frame, the SOLID CORE OC is the perfect blend of high performance and build flexibility.
Zotac RTX 5080 Solid Core OC 16GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50800J2-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5080 |
| Engine Clock | 2640 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 30 Gbps |
| MEMORY SIZE | 16 GB |
| MEMORY INTERFACE | 256-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Triple Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 850W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 10752 |
| POWER CONNECTORS | 2 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Zotac RTX 5080 Solid Core OC 16GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.