Zotac RTX 5090 AMP Extreme Infinity 32GB GDDR7 Graphics Card
₹579,250.00 Original price was: ₹579,250.00.₹441,999.00Current price is: ₹441,999.00.
Payment Methods:
Overview:
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 AMP Extreme INFINITY offers a completely revamped gaming experience with a whole new approach to Graphics Card design, featuring NVIDIA’s cutting-edge Blackwell architecture and features such as DLSS 4. With an elegant design punctuated by a gorgeous infinity mirror in the front, a reinforced mid-frame, and a vapor chamber larger than its predecessor, the AMP Extreme INFINITY gives you infinite possibilities for gaming, or applications beyond.
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
The ultimate ZOTAC GAMING GPU
Infinity Mirror Design
IceStorm 3.0 Advanced Cooling
BladeLink Fans
34% Larger Vapor Chamber
FREEZE Fan Stop, Active Fan Control 2.0, Dual BIOS
Tri-zone SPECTRA 2.0 RGB Lighting
SPECTRA LINK Lighting Sync port
Metal die-cast Backplate
Zotac RTX 5090 AMP Extreme Infinity 32GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50900B-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5090 |
| Engine Clock | 2467 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 32 GB |
| MEMORY INTERFACE | 512-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Triple Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 1000W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 21760 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 16-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.