Zotac RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
₹181,300.00 Original price was: ₹181,300.00.₹159,999.00Current price is: ₹159,999.00.
Payment Methods:
Overview:
The ZOTAC GAMING GeForce RTX™ 5080 AMP Extreme INFINITY offers a completely revamped gaming experience with a whole new approach to Graphics Card design, featuring NVIDIA’s cutting-edge Blackwell architecture and features such as DLSS 4. With an elegant design punctuated by a gorgeous infinity mirror in the front, a reinforced mid-frame, and a vapor chamber larger than its predecessor, the AMP Extreme INFINITY gives you infinite possibilities for gaming, or applications beyond.
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
The ultimate ZOTAC GAMING GPU
Infinity Mirror Design
IceStorm 3.0 Advanced Cooling
Larger Vapor Chamber
BladeLink Fans
FREEZE Fan Stop, Active Fan Control, Dual BIOS
SPECTRA 2.0 RGB Lighting
SPECTRA LINK Lighting Sync port
Metal die-cast Backplate
12V-2×6 Safety Light
Zotac RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50800B-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5080 |
| Engine Clock | 2670 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 30 Gbps |
| MEMORY SIZE | 16 GB |
| MEMORY INTERFACE | 256-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Triple Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 850W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 10752 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 16-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.