Zotac RTX 5070 Twin Edge 12GB GDDR7 Graphics Card
₹91,390.00 Original price was: ₹91,390.00.₹72,999.00Current price is: ₹72,999.00.
Zotac RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
₹181,300.00 Original price was: ₹181,300.00.₹159,999.00Current price is: ₹159,999.00.
Zotac RTX 5070 Twin Edge OC White 12GB GDDR7 Graphics Card
SKU:
ZT-B50700Q-10P
₹106,375.00 Original price was: ₹106,375.00.₹79,599.00Current price is: ₹79,599.00.
20
People watching this product now!
Payment Methods:
Features:
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC White Edition
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC White Edition is a compact graphics card powered by NVIDIA‘s cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 12GB of GDDR7 memory. Compact yet powerful, the Twin Edge OC White Edition is ready to take on both gaming and AI workloads with its impressive performance.
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
NVIDIA SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
Compact dual-fan form factor
IceStorm 2.0 Cooling
BladeLink Fans
FREEZE Fan Stop
Metal Backplate
Power Safety Light
Zotac RTX 5070 Twin Edge OC White 12GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50700Q-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5070 |
| Engine Clock | 2542 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 12 GB |
| MEMORY INTERFACE | 192-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Dual Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 650W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 6144 |
| POWER CONNECTORS | 2 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Zotac RTX 5070 Twin Edge OC White 12GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.