AMD Ryzen 7 9700X Processor with Radeon Graphics
₹60,000.00 Original price was: ₹60,000.00.₹30,999.00Current price is: ₹30,999.00.
Payment Methods:
Specification:
Model AMD Ryzen 7 9700X
Family Ryzen
Series Ryzen 9000 Series
Form Factor Desktops , Boxed Processor
AMD PRO Technologies No
Consumer Use Yes
Regional Availability Global
Former Codename Granite Ridge AM5
Architecture Zen 5
# of CPU Cores 8
Multithreading (SMT) Yes
# of Threads 16
Max. Boost Clock Up to 5.5 GHz
Base Clock 3.8 GHz
L1 Cache 640 KB
L2 Cache 8 MB
L3 Cache 32 MB
Default TDP 65W
Processor Technology for CPU Cores TSMC 4nm FinFET
Processor Technology for I/O Die TSMC 6nm FinFET
Package Die Count 2
Unlocked for Overclocking Yes
AMD EXPO Memory Overclocking Technology Yes
Precision Boost Overdrive Yes
Curve Optimizer Voltage Offsets Yes
AMD Ryzen Master Support Yes
CPU Socket AM5
Supporting Chipsets A620 , X670E , X670 , B650E , B650 , X870E , X870
CPU Boost Technology Precision Boost 2
Instruction Set x86-64
Supported Extensions AES , AMD-V , AVX , AVX2 , AVX512 , FMA3 , MMX-plus , SHA , SSE , SSE2 , SSE3 , SSE4.1 , SSE4.2 , SSE4A , SSSE3 , x86-64
Thermal Solution (PIB) Not Included
Recommended Cooler Premium air cooler recommended for optimal performance
Max. Operating Temperature (Tjmax) 95°C
*OS Support Windows 11 – 64-Bit Edition , Windows 10 – 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit
Connectivity
Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Ports 4
Native USB 2.0 (480Mbps) Ports 1
PCI Express Version PCIe 5.0
Native PCIe Lanes (Total/Usable) 28 , 24
Additional Usable PCIe Lanes from Motherboard X870E 8x Gen4
X870 4x Gen4
X670E 12x Gen4
X670 12x Gen4
B650E 8x Gen4
B650 8x Gen4
NVMe Support Boot , RAID0 , RAID1 , RAID5 , RAID10
System Memory Type DDR5
Memory Channels 2
Max. Memory 192 GB
System Memory Subtype UDIMM
Max Memory Speed 2x1R DDR5-5600
2x2R DDR5-5600
4x1R DDR5-3600
4x2R DDR5-3600
ECC Support Yes (Requires mobo support)
Graphics Capabilities
Graphics Model AMD Radeon Graphics
Graphics Core Count 2
Graphics Frequency 2200 MHz
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes
Key Features
Supported Technologies AMD EXPO Technology , AMD Ryzen Technologies
Warranty 3 Years
Note
*** Images are for Representation purposes only
*** Features, Price,
AMD Ryzen 7 9700X Processor with Radeon Graphics Specifications
| CPU | Ryzen 7 |
| Cores | 8 |
| Series | 9000 Series |
| Memory Type | DDR5 |
| Threads | 16 |
| Socket | AM5 |
| SPEED | 3.8 GHz |
| Speed (Turbo) | 5.5 GHz |
| Cache | 40 MB |
| Max Memory Support | 192 GB |
| Integrated Graphics | Radeon Graphics |
| Included Cpu Cooler | No |
| Unlocked | Yes |
| TDP | 65W |
| Warranty* | 3 Years |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.