Zotac Gaming RTX 3050 Eco 8GB Graphics Card
₹40,000.00 Original price was: ₹40,000.00.₹27,599.00Current price is: ₹27,599.00.
ZOTAC Gaming RTX 5060 Ti Twin Edge 16GB GDDR7 Graphics Card
₹91,390.00 Original price was: ₹91,390.00.₹67,599.00Current price is: ₹67,599.00.
ZOTAC RTX 5060 Ti AMP 16GB GDDR7 Graphics Card
SKU:
ZT-B50620F-10M
₹100,850.00 Original price was: ₹100,850.00.₹73,999.00Current price is: ₹73,999.00.
20
People watching this product now!
Payment Methods:
Features:
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
8-Pin PCIe power connector
White LED lighting
SFF-Ready Graphics Card
Compact dual-fan form factor
IceStorm 2.0 Cooling
BladeLink Fans
FREEZE Fan Stop
Metal Backplate
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Ti 16GB AMP is a compact graphics card powered by NVIDIA‘s cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 16GB of GDDR7 memory. With a strong factory OC as well as a solid cooling solution, the AMP is ready to take on the latest title releases with smooth framerates and performance.
ZOTAC RTX 5060 Ti AMP 16GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50620F-10M |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5060 Ti |
| Engine Clock | 2632 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 16 GB |
| MEMORY INTERFACE | 128-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Dual Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 600W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 4608 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images used for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “ZOTAC RTX 5060 Ti AMP 16GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.