Asus GT 1030 2GB Graphics Card
₹15,000.00 Original price was: ₹15,000.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
ZOTAC RTX 5060 Ti AMP 16GB GDDR7 Graphics Card
₹100,850.00 Original price was: ₹100,850.00.₹73,999.00Current price is: ₹73,999.00.
Zotac Gaming RTX 3050 Eco 8GB Graphics Card
SKU:
ZT-A30500K-10M
₹40,000.00 Original price was: ₹40,000.00.₹27,599.00Current price is: ₹27,599.00.
12
People watching this product now!
Payment Methods:
Overview:
Get Amplified with the ZOTAC GAMING GeForce RTX™ 30 Series based on the NVIDIA Ampere architecture. Built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and high-speed GDDR6 memory, the ZOTAC GAMING GeForce RTX 3050 ECO gives rise to amplified gaming.
Active Fan Control with FREEZE Fan Stop
Wraparound Metal Backplate
GDDR6 Graphics Memory
2nd Gen Ray Tracing Cores
3rd Gen Tensor Cores
NVIDIA DLSS 2.3, NVIDIA® GeForce Experience™
NVIDIA Image Scaling (NIS)
Zotac Gaming RTX 3050 Eco 8GB Graphics Card Specifications
| Model | ZT-A30500K-10M |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 3050 |
| Engine Clock | Boost: 1777 MHz |
| PCI EXPRESS | 4.0 |
| MEMORY CLOCK | 14 Gbps |
| MEMORY SIZE | 8 GB |
| MEMORY INTERFACE | 128-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR6 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Dual Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 450W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 2560 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 6-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images used for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Zotac Gaming RTX 3050 Eco 8GB Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.