ZOTAC Gaming RTX 5060 Twin Edge OC 8GB GDDR7 Graphics Card
₹51,060.00 Original price was: ₹51,060.00.₹40,999.00Current price is: ₹40,999.00.
Zotac Gaming RTX 5070 Solid OC 12GB GDDR7 Graphics Card
₹98,050.00 Original price was: ₹98,050.00.₹78,299.00Current price is: ₹78,299.00.
Zotac Gaming RTX 5070 Solid 12GB GDDR7 Graphics Card
SKU:
ZT-B50700D-10P
₹91,390.00 Original price was: ₹91,390.00.₹77,289.00Current price is: ₹77,289.00.
18
People watching this product now!
Payment Methods:
Overview:
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 SOLID is a high performance, NVIDIA SFF-Ready graphics card that packs a huge punch in a compact form factor. Using NVIDIA’s cutting-edge Blackwell architecture, and features like DLSS4 and impressive cooling, the SOLID is built tough and hard-hitting in video games and professional workloads.
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
NVIDIA SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
IceStorm 2.0 Cooling
BladeLink Fans
FREEZE Fan Stop
SPECTRA RGB Lighting
Metal Backplate
Bundled with GPU Support Bracket
Power Safety Light
All-new FireStorm Utility
Zotac Gaming RTX 5070 Solid 12GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50700D-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5070 |
| Engine Clock | 2512 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 12 GB |
| MEMORY INTERFACE | 192-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Triple Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 650W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 6144 |
| POWER CONNECTORS | 2 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Zotac Gaming RTX 5070 Solid 12GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.