Zotac Gaming RTX 5070 Solid 12GB GDDR7 Graphics Card
₹91,390.00 Original price was: ₹91,390.00.₹77,289.00Current price is: ₹77,289.00.
Zotac Gaming RTX 5070 Ti Solid SFF 16GB Graphics Card
₹127,650.00 Original price was: ₹127,650.00.₹111,599.00Current price is: ₹111,599.00.
Zotac Gaming RTX 5070 Solid OC 12GB GDDR7 Graphics Card
SKU:
ZT-B50700J-10P
₹98,050.00 Original price was: ₹98,050.00.₹78,299.00Current price is: ₹78,299.00.
20
People watching this product now!
Payment Methods:
Overview:
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC is a high performance, NVIDIA SFF-Ready graphics card that packs a huge punch in a compact form factor. Using NVIDIA’s cutting-edge Blackwell architecture and features like DLSS4 and impressive cooling, the SOLID OC is built tough and hard-hitting for video games and professional workloads.
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
NVIDIA SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
IceStorm 2.0 Cooling with BladeLink Fans and FREEZE Fan Stop
SPECTRA RGB Lighting
Metal Backplate and bundled GPU Support Bracket
Zotac Gaming RTX 5070 Solid OC 12GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50700J-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5070 |
| Engine Clock | 2542 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 12 GB |
| MEMORY INTERFACE | 192-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Triple Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 650W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 6144 |
| POWER CONNECTORS | 2 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images used for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Zotac Gaming RTX 5070 Solid OC 12GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.