Intel Core i3-12100F Processor
₹15,000.00 Original price was: ₹15,000.00.₹10,190.00Current price is: ₹10,190.00.
Intel Core i5-12400F Processor
₹25,000.00 Original price was: ₹25,000.00.₹14,700.00Current price is: ₹14,700.00.
Intel Core i5-12400 Desktop Processor
SKU:
BX8071512400
₹24,000.00 Original price was: ₹24,000.00.₹21,499.00Current price is: ₹21,499.00.
15
People watching this product now!
Payment Methods:
Features:
Intel 7 Alder Lake Processor Base Power: 65W
Maximum Turbo Power: 117W
18MB L3 Cache
7.5MB L2 Cache
Intel UHD Graphics 730
Windows 11 Supported
Intel Laminar RM1 CPU Cooler
Intel Core i5-12400 Desktop Processor Specifications
| CPU | Core i5 |
| Cores | 6 |
| Series | 12th Gen |
| Memory Type | DDR4, DDR5 |
| Threads | 12 |
| Socket | LGA1700 |
| SPEED | 2.5 GHz |
| Speed (Turbo) | 4.4 GHz |
| Cache | 18 MB |
| Max Memory Support | 128 GB |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Included Cpu Cooler | Yes |
| Unlocked | No |
| TDP | 65W |
| Warranty* | 3 Years |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Intel Core i5-12400 Desktop Processor” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.