Zotac Gaming RTX 5070 Ti Solid SFF 16GB Graphics Card
₹127,650.00 Original price was: ₹127,650.00.₹111,599.00Current price is: ₹111,599.00.
Zotac RTX 5070 Twin Edge 12GB GDDR7 Graphics Card
₹91,390.00 Original price was: ₹91,390.00.₹72,999.00Current price is: ₹72,999.00.
Zotac RTX 5070 Ti Solid SFF OC 16GB GDDR7 Graphics Card
SKU:
ZT-B50710J3-10P
₹139,675.00 Original price was: ₹139,675.00.₹113,999.00Current price is: ₹113,999.00.
17
People watching this product now!
Payment Methods:
Features:
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF OC is a high-performance graphics card that excels in both gaming and content creation with a compact 2 slot design. Featuring NVIDIA‘s cutting-edge Blackwell architecture and DLSS4, the SFF OC is the perfect blend of high performance and build flexibility.
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
NVIDIA SFF-Ready GeForce Enthusiast Card
White LED Lighting
IceStorm 2.0 Advanced Cooling
BladeLink Fans
FREEZE Fan Stop, Active Fan Control
Metal Backplate
Bundled with GPU Support Bracket
12V-2×6 Safety Light
Zotac RTX 5070 Ti Solid SFF OC 16GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50710J3-10P |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5070 Ti |
| Engine Clock | 2482 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 16 GB |
| MEMORY INTERFACE | 256-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Triple Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 750W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 8960 |
| POWER CONNECTORS | 2 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Zotac RTX 5070 Ti Solid SFF OC 16GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.