ZOTAC RTX 5060 Ti Twin Edge 8GB GDDR7 Graphics Card
₹62,900.00 Original price was: ₹62,900.00.₹52,650.00Current price is: ₹52,650.00.
ZOTAC RTX 5060 Ti Twin Edge OC 16GB GDDR7 Graphics Card
SKU:
ZT-B50620H-10M
₹93,260.00 Original price was: ₹93,260.00.₹68,499.00Current price is: ₹68,499.00.
15
People watching this product now!
Payment Methods:
Features:
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
8-Pin PCIe power connector
SFF-Ready Graphics Card
Compact dual-fan form factor
IceStorm 2.0 Cooling
BladeLink Fans
FREEZE Fan Stop
Metal Backplate
The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Ti 16GB Twin Edge OC is a compact graphics card powered by NVIDIA‘s cutting edge Blackwell Architecture, DLSS4 and 16GB of GDDR7 memory. With a factory OC as well as a solid cooling solution, the Twin Edge OC is ready to take on the latest title releases with smooth framerates and performance.
ZOTAC RTX 5060 Ti Twin Edge OC 16GB GDDR7 Graphics Card Specifications
| Model | ZT-B50620H-10M |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | RTX 5060 Ti |
| Engine Clock | 2602 MHz |
| PCI EXPRESS | 5.0 |
| MEMORY CLOCK | 28 Gbps |
| MEMORY SIZE | 16 GB |
| MEMORY INTERFACE | 128-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR7 |
| OpenGL | 4.6 |
| PORTS | HDMI,DisplayPort |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RESOLUTION | 7680 x 4320 |
| COOLER | Dual Fan |
| Max Display Support | 4 |
| Recommended PSU | 600W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 4608 |
| POWER CONNECTORS | 1 x 8-pin |
| WARRANTY | 3+2 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images used for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “ZOTAC RTX 5060 Ti Twin Edge OC 16GB GDDR7 Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.