Adata XPG Lancer Blade RGB 32GB (16GBx2) 6000MHz CL48 DDR5 Ram
₹99,280.00 Original price was: ₹99,280.00.₹43,280.00Current price is: ₹43,280.00.
Payment Methods:
Features:
Compact Low-Profile Heatsink Design
Customizable RGB light effects
Create Personalized Lightshow with XPG Prime
PMIC for power supply stability
On-die ECC error correction
High-quality materials for stable overclocking
Supports Intel XMP 3.0 and AMD EXPO for easy
overclocking
The LANCER BLADE RGB adopts a low-profile heatsink design, removing height consideration from heatsink assembly, and making the product suitable for installation in small chassis. The heatsink is decorated in simple geometric lines, which are a versatile look when paired with various chassis types. The LANCER BLADE RGB has undergone strict component selection and screening procedures, and passed reliability and compatibility tests. It is strong and durable, offering the highest quality! Users can use RGB software provided by major motherboard manufacturers or use XPG PRIME lighting effect software to freely control RGB effects and link all supported products for a customized light show. The LANCER BLADE RGB supports AMD EXPO and is compatible with the latest AMD platform. It also supports Intel XMP 3.0 overclocking, providing players with excellent overclocking performance.
Specification:
Model LANCER BLADE RGB DDR5 Memory
Part Number AX5U6000C4816G-DTLABRBK
Memory Type DDR5
Form Factor U-DIMM
Color Black
Capacity 32GB
Speeds 6000 MT/s
CAS Latencies 48-48-48
Operating Voltage 1.1V-1.4V
Operating Temperature 0°C to 85°C
Dimensions (L x W x H) 133.35 x 40 x 7.86mm
Weight 41.11g / 44.41g
Packaging 16GB (Dual)
Storage temperature -20°C to 65°C
Warranty limited lifetime
Note
*** Images are for Representation purposes only
*** Features, Price,
Adata XPG Lancer Blade RGB 32GB (16GBx2) 6000MHz CL48 DDR5 Ram Specifications
| Model | AX5U6000C4816G-DTLABRBK |
| Product Series | XPG LANCER BLADE RGB |
| Memory Type | DDR5 |
| Capacity | 32GB |
| Lighting | RGB |
| Kit Type | 16GB x 2 |
| Speed | 6000 MHz |
| Tested Latency | 48-48-48 |
| Tested Voltage | 1.4 V |
| Dimm Type | UDIMM |
| Profile Type | Intel XMP,AMD EXPO |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Note | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.