Asus GT 710 2GB DDR5 Graphics Card
₹8,000.00 Original price was: ₹8,000.00.₹4,600.00Current price is: ₹4,600.00.
Zotac Gaming RTX 3050 Eco 8GB Graphics Card
₹40,000.00 Original price was: ₹40,000.00.₹27,599.00Current price is: ₹27,599.00.
Asus GT 1030 2GB Graphics Card
SKU:
GT1030-SL-2G-BRK
₹15,000.00 Original price was: ₹15,000.00.₹9,999.00Current price is: ₹9,999.00.
12
People watching this product now!
Payment Methods:
Features
ASUS GeForce® GT 1030 2GB GDDR5 low profile graphics card for silent HTPC build (with I/O port brackets)
Silent passive cooling means true 0dB – perfect for quiet home theater PCs and multimedia centers.
Level up gaming performance by 6X compared to iGPU.
Enjoy up to 11X better performance in photo and video editing compared to iGPU.
Upgrade your entire PC multimedia experience with 2.5X faster performance than the Intel® Core™ i5.
AUTO-EXTREME Technology delivers premium quality and best reliability.
GPU Tweak II makes performance tweaking easier and more visual than ever with an intuitive, all-new UI.
Asus GT 1030 2GB Graphics Card Specifications
| Model | GT1030-SL-2G-BRK |
| Chipset | NVIDIA GEFORCE |
| GPU | GT 1030 |
| Engine Clock | OC Mode - GPU Boost Clock : 1506 MHz , GPU Base Clock : 1266 MHz Gaming Mode (Default) - GPU Boost Clock : 1468 MHz , GPU Base Clock : 1228 MHz |
| PCI EXPRESS | 3.0 |
| MEMORY CLOCK | 6008 MHz |
| MEMORY SIZE | 2 GB |
| MEMORY INTERFACE | 64-BIT |
| MEMORY TYPE | GDDR5 |
| OpenGL | 4.5 |
| PORTS | DVI-D, HDMI |
| DirectX | 12 |
| RESOLUTION | 4096 x 2160 |
| COOLER | Passive |
| Max Display Support | 2 |
| Recommended PSU | 300W |
| GPU CORE (CUDA CORE) | 384 |
| POWER CONNECTORS | N/A |
| WARRANTY | 3 Years |
| NOTE** | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images use for Representation Purpose Only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Asus GT 1030 2GB Graphics Card” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.