Intel Core i7-14700K Processor
₹55,000.00 Original price was: ₹55,000.00.₹46,199.00Current price is: ₹46,199.00.
Intel Core i9-14900KS Desktop Processor
₹90,200.00 Original price was: ₹90,200.00.₹63,499.00Current price is: ₹63,499.00.
Intel Core i7-14700KF Processor
SKU:
BX8071514700KF
₹51,300.00 Original price was: ₹51,300.00.₹41,829.00Current price is: ₹41,829.00.
12
People watching this product now!
Payment Methods:
Intel Core i7-14700KF Processor Specifications
| CPU | Core i7 |
| Cores | 20 |
| Series | 14th Gen |
| Memory Type | DDR4, DDR5 |
| Threads | 28 |
| Socket | LGA1700 |
| SPEED | 3.4 GHz |
| Speed (Turbo) | 5.6 GHz |
| Cache | 33 MB |
| Max Memory Support | 192 GB |
| Integrated Graphics | No |
| Included Cpu Cooler | No |
| Unlocked | Yes |
| TDP | 125W |
| Warranty* | 3 Years |
| Note | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images used for representation purpose only |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Intel Core i7-14700KF Processor” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.