Intel Core i3-14100 Processor
₹20,250.00 Original price was: ₹20,250.00.₹18,999.00Current price is: ₹18,999.00.
Intel Core i5-14400 Processor
₹30,300.00 Original price was: ₹30,300.00.₹25,100.00Current price is: ₹25,100.00.
Intel Core i3-14100F Processor
SKU:
BX8071514100F
₹15,400.00 Original price was: ₹15,400.00.₹11,399.00Current price is: ₹11,399.00.
13
People watching this product now!
Payment Methods:
Specification:
Model I3-14100F
Product Collection Intel® Core™ i3 Processors (14th gen)
Code Name Products formerly Raptor Lake
Vertical Segment Desktop
Lithography Intel 7
Use Conditions PC/Client/Tablet
CPU
Intel Core i3-14100F Processor Specifications
| CPU | Core i3 |
| Cores | 4 |
| Series | 14th Gen |
| Memory Type | DDR4, DDR5 |
| Threads | 8 |
| Socket | LGA1700 |
| SPEED | 3.5 GHz |
| Speed (Turbo) | 4.7 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Max Memory Support | 192 GB |
| Integrated Graphics | No |
| Included Cpu Cooler | Yes |
| Unlocked | No |
| TDP | 58W |
| Warranty* | 3 Years |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Intel Core i3-14100F Processor” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.