MSI RTX 3050 VENTUS 2X 6GB OC Budget Gaming GPU
₹24,000.00 Original price was: ₹24,000.00.₹20,500.00Current price is: ₹20,500.00.
MSI B550M PRO-VDH WIFI Motherboard
₹17,400.00 Original price was: ₹17,400.00.₹10,000.00Current price is: ₹10,000.00.
AMD Ryzen 5 5500 Processor
₹19,000.00 Original price was: ₹19,000.00.₹8,750.00Current price is: ₹8,750.00.
16
People watching this product now!
Payment Methods:
AMD Ryzen 5 5000 Series Processor is designed for smooth gaming, fast multitasking, and reliable desktop performance. Featuring 6 cores and 12 threads, this AM4 processor delivers a base speed of 3.6GHz and turbo speed up to 4.2GHz for powerful everyday computing.
AMD Ryzen 5 5000 Series Processor Specifications
| AMD Ryzen 5 5000 Series CPU | |
|---|---|
| CPU | Ryzen 5 |
| Cores | 6 |
| Series | 5000 Series |
| Memory Type | DDR4 |
| Threads | 12 |
| Socket | AM4 |
| Base Speed | 3.6 GHz |
| Turbo Speed | 4.2 GHz |
| Cache | 19 MB |
| Max Memory Support | 128 GB |
| Integrated Graphics | No |
| Included CPU Cooler | Yes |
| Unlocked | Yes |
| TDP | 65W |
| Warranty | 3 Years |
| Note | Features, Price and Specifications are subject to change without notice. Images used for representation purpose only. |
Specification
Overview
Processor
Display
RAM
Storage
Video Card
Connectivity
Features
Battery
General
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “AMD Ryzen 5 5500 Processor” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.